Hakkımızda

Hakkımızda

Gönen Deri Organize Sanayi Bölgesinin yer seçimi 1994 tarihinde yapılmış ve Balıkesir iline bağlı Gönen ilçesi Taştepe – Paşaçiftlik köyleri arasındaki Gönen – Bandırma karayoluna cepheli alan belirlenmiştir. Tespit edilen alan yola 220 m. Cepheli ve 220 hektar büyüklüğündedir. Alan içerisinde  yapılan  kadastro çalışmaları sonucunda 96 adet sanayi parseli oluşturulmuştur. 
 
- Altyapı inşaatı 2002 yılında tamamlanmıştır.
 
- Enerji nakil hattı ve bölge içi elektrik şebekesi 2004 yılında bitirilmiştir.
 
- Beton parke yol kaplama inşaatı 2007 yılı sonunda tamamlanmıştır.
 
- Gönen Deri Organize Sanayi Bölgesi Olarak T.C. Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’nın 09.03.2015 tarihinde karma organizeye geçilmiş olup, Gönen Deri İhtisas Ve Karma Organize Sanayi Bölgesi olarak statü değiştirmiştir
 
- Gönen Deri İhtisas Ve Karma Organize Sanayi Bölgesinde proje hazırlama ve ruhsat verme işlemlerine geçilmiştir.
 
Atık su arıtma tesisi geçici kabul onayı 12.09.2014 tarihinde alınmıştır.
Atıksu arıtma tesisinin mekanik, makine ekipmanları satın alımı yapılmış olup 2022 yılında arıtma tesisinin geçici faaliyet belgesi alınmıştır. geçecektir.
 
Gönen Deri İhtisas Ve Karma Organize Sanayi Bölgesi doğalgaz alımı için botaş onay yazısı bölge müdürlüğüne iletilmiş olup bölgemizin Güney Marmara Kalkınma Ajansının Sanayi Altyapısını Destekleme Proje Çağrısına Aralık 2019 da proje hazırlamış ve Gönen Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesinde Altyapı Sisteminin Kurulması proje başlığı ile Mart 2020 de destek almaya hak kazanmış ve proje çalışmaları başlatılmıştır. 2021 yılı Şubat ayında borulama çalışmaları bitirilmiş olup 28 Mayıs 2021 tarihinde RM-A istasyonu geçiçi kabulu Botaş tarafından yapıldıktan sonra gaz arzı sağlanmıştır.
 
Gönen Deri İhtisas ve Organize Sanayi Bölgesi fiber internet altyapısı bölgemiz ve Türk Telekom ile yapılan protokol ile 2020 yılı başında tamamlanmıştır.
 
Gönen Deri İhtisas Ve Karma Organize Sanayi Bölgesi üzerine kayıtlı 3 araç ve altyapı hizmetlerinde kullanılmak üzere 1 adet kepçesi bulunmaktadır.
 
Gönen Deri İhtisas Ve Karma Organize Sanayi Bölgesinde 1 bölge müdürü, 1 çevre mühendisi, 1 muhasebe sorumlusu, 1 mimar, 1 elektrik-elektronik mühendisi,  1 elektrik teknikeri, 12 arıtma tesisi personeli, 2 bakım personeli, 3 saha personeli,1 doğal gaz teknisyen ve 1 ofis temizlik işleri personeli görev yapmaktadır.
 
 
Toplam Alan  150 Hektar
Toplam Sanayi Parseli   64 Adet (891.769,40 m2)
Tahsis Edilen Sanayi Parseli 64 Adet (891.769,40 m2)
Tahsis Edilmeyen Boş Sanayi Parseli 0 Adet    (0 m2)
Proje Aşamasındaki Sanayi Parseli 5 Adet (111.156,24 m2)
 
- Organize sanayi bölgemizin tam kapasiteyle faaliyete geçmesi durumunda 3500-4000 kişi istihdam edileceği düşünülmektedir.
 
Gönen Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesinde Müteşebbis Heyet Kurulunun Yönetim Kuruluna verdiği yetki çerçevesinde bölgemizde satışı yapılacak boş parsel bulunmadığı için 2024 yılı güncel sanayi parseli birim fiyatı belirlenmemiştir.
 
Misyon;
Gönen Deri İhtisas Ve Karma Organize Sanayi Bölgesi; bölgemiz içinde yer alan ve yer alacak yatırımlara, 4562 sayılı OSB kanun, yönetmelik ve diğer ilgili bütün yönetmelikler çerçevesinde, katılımcı memnuniyetini, kaliteli, kesintisiz hizmet vermeyi hedefleyen, çevre duyarlılığına sahip tecrübeli personel ve sanayicisiyle, modern çağın gereklerine uygun bir şekilde ileri taşımayı ilke ve misyon edinmiştir.
 
Vizyon;
Gönen Deri İhtisas Ve Karma Organize Sanayi Bölgesi, gerek ihtisas gerek karma kısımda yer alan yatırımcısına kaliteli hizmet anlayışı ile ülkede örnek organize sanayi bölgesi olmayı hedefleyen, ithalat ve ihracatın çokça yapıldığı, bölge istihdamının artmasını destekleyen, ülke ekonomisine katkım sağlamayı ve devlet politikası gereği sanayicinin her zaman yanında olmayı ilke edinmiş, kurumsal yapısından taviz vermeyen örnek bir kuruluş olmayı vizyon edinmiştir.